Provlopp lördag 18 maj

Startlista till lördagens provlopp


Provlopp lördag 18 maj

Provlopp 1
Start kl.10.00 2140 m Volt  Röd vojlock.
1.45-tempo. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.42, eller om sista varvet går snabbare än 1.40. Omstart e 50 m.
1 Vili                    2140:1 Åslund Henrik  a        9.500
2 Vime Caesar             2140:2 Andersson Mikael J (Karlsson Claes)  a 0
3 Lars Silvåkra           2140:3 Andersson Lidén Pernilla  a 0
Resultat
1 1 Vili Henrik Åslund
2 2 Vime Caesar             Mikael J Andersson
3 3 Lars Silvåkra           Pernilla Andersson Lidén
500 m: 45,5 | 1000 m: 43,0 | sista 1000 m: 42,7
Sluttid: 1.42,5

 

Provlopp 2. 
Start.10.17  2140 m Volt  Grön vojlock.  
Lägst 1.26. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.26, eller om sista varvet går snabbare än 1.24. Omstart efter 50 m.
 1 Wind Fire               2140:1 Andersson Mikael J (Westling Folke)  a       84.000  
 2 Odessa                  2140:2 Lihv Göran  a 0  
 3 Västerbo Lascaux        2140:3 Ivarsson Morgan (Stengård Sarah)  a 0  
 4 J.S.Europa              2140:4 Spelling Jarl  a        4.500  
 5 Carlos Gaagaa           2140:5 Rudqvist Henrik (Lauth Carola)  a       21.500  
 6 McWhite                 2140:6 Fagelberg Felicia (Lauth Carola)  a 184.400 LICENS
 7 S.B.'sPeakyBlinder      2140:7 Ivarsson Adam (Samuelsson Asklöf Elin)  a 0  
Resultat
1 1 Wind Fire  Mikael J Andersson
2 5 Carlos Gaagaa    Henrik Rudqvist
3 3 Västerbo Lascaux  Morgan Ivarsson
500 m: 28,5 | 1000 m: 27,5 | sista 1000 m: 23,0
Sluttid: 1.25,7

 

Provlopp 3
Start.10.34 2140 m Volt  Vit vojlock.
Lägst 1.23. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.23, eller om sista varvet går snabbare än 1.21. Omstart efter 50 m.
 1 Vikens Magic Dream      2140:1 Rudqvist Henrik (Lauth Carola)  a 14.000
 2 Priceless               2140:2 Andersson Mikael J (Palmgren Anders)  a 0
 3 Tjonken                 2140:3 Lihv Göran (Johansson Jörgen)  a 6.000
 4 Qojak V.W.              2140:4 Svantesson Steven  a 95.000
 5 Global Attitude         2140:5 Lichtenwörther Rudolf (Jakobsson Jeanette) 141.108
6 Nicke Bulwark           2140:6 Malmgren Ivo  a 200.500
 7 Hilda Avenue            2140:7 Voss Tina  a 210.200
Resultat
1 5 Global Attitude  Rudolf Lichtewörther
2 4 Qojak V.W.      Steven Svantesson
3 7 Hilda Avenue  Tina Voss
500 m: 22,5 | 1000 m: 23,5 | sista 1000 m: 22,5
Sluttid: 1.23,0

 

Provlopp 4
Start. 10.51 2140 m Volt  Ljusblå vojlock.
Lägst 1.20. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.20, eller om sista varvet går snabbare än 1.18.
 1 Lady's in Red           2140:1 Lichtenwörther Rudolf(Jakobsson Jeanette)a 0
 2 Karuso Boko             2140:2 Ådefors Peter (Olsson Conny)  a 105.500
 3 Maximilian Grey         2140:3 Andersson Mikael J (Djurberg Marianne)  a 104.800
Resultat
1 3 Maximilian Grey   Mikael J Andersson
2 1 Lady's in Red   Rudolf Lichtenwörther
3 2 Karuso Boko  Peter Ådefors
500 m: 23,0 | 1000 m: 22,0 | sista 1000 m: 20,5
Sluttid: 1.21,2

Startlista provlopp

 
Nästa provlopp 

Lördag 8 juni

Anmäl senast onsdag 5 juni  kl. 14:00. 
Telefon.054-29 20 05 eller E-post
 
Kommande provloppsdagar
15 juni 

 

Publicerad onsdag 15 maj 2024.