Provlopp lördag 27 november

Information - Provlopp
Vojlockar finns att hämta utanför Inskrivningen från kl. 09:30. Lämnas åter senast 30 min efter avslutat lopp.
Vid förändringar under provloppsdagen kontakta Tony ”Osten Sjöqvist 073 – 210 41 19
Gästboxar till förfogande lördag; Stall C 11–20 och B 1-14


Provlopp lördag 27 november

Provlopp 1. 
Start.10.00 2140 m Volt Gul vojlock.
Lägst 1.26. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.26, eller om sista varvet går snabbare än 1.24. Omstart efter 50 m.

 1 Marielle Cape           2140:1 Andersson Mikael J 0
 2 Squeler                 2140:2 Andersson Andreas (Johansson Alva)  a 0
 3 Dawn Sowell             2140:3 Flodberg Svante (Andersson Mikael J) 27.000
Resultat
1  1 Marielle Cape  Mikael J Andersson
2  3 Dawn Sowell   Svante Flodberg
3  2 Squeler   Andreas Andersson
500 m: 31,0 | 1000 m: 28,0 | sista 1000 m: 24,5
Sluttid: 1.25,7


Provlopp 2. 
Start.10.17 2140 m Volt Blå vojlock.
Lägst 1.23. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.23, eller om sista varvet går snabbare än 1.21. Omstart efter 50 m.

 1 Maui                    2140:1 Johansson Malin H (Sundqwist Nicklas)  a 0
 2 U.S.Traders             2140:2 Ådefors Peter (Andersson Lidén Pernilla)  a 0
 3 Doreen                  2140:3 Andersson Mikael J 50.900
 4 Black Alex              2140:4 Flodberg Svante (Andersson Mikael J) 141.000
 5 Fiber Shot              2140:5 Andersson Andreas (Andersson Mikael J) 38.500
 6 Nicke Bulwark 2140:6 Efteranmäld  
Resultat
1  5 Fiber Shot     Andreas Andersson
2  4 Black Alex   Svante Flodberg
3  6 Nicke Bulwark  
500 m: 28,0 | 1000 m: 26,5 | sista 1000 m: 21,5
Sluttid: 1.24,5

 

Provlopp 3. 
Start.10.34 2140 m Volt Lila vojlock.
Lägst 1.20. Böter 300 kr om totaltiden underskrider 1.20, eller om sista varvet går snabbare än 1.18. 

 1 Carmen Bryne            2140:1 Henrik Rudqvist (Lauth Carola)  a 13.100
 2 Grimm Majyc (FR)        2140:2 Hallén Christer  a 86.000
 3 Fame's Hall             2140:3 Linryd Markus (Blomberg Lina)  a 175.522
 4 Tosca Tilly             2140:4 Andersson Mikael J 91.900
Resultat
1  4 Tosca Tilly  Mikael J Andersson
2  2 Grimm Majyc (FR)  Christer Hallén
3  1 Carmen Bryne     Henrik Rudqvist
500 m: 24,5 | 1000 m: 21,5 | sista 1000 m: 17,0
Sluttid: 1.19,7

 

Startlista i pdf-format

Nästa provlopp
Lördag 11 december med första start. 10.00
Anmäl senast torsdag den 9 december kl. 14:00. Telefon.054-29 20 05 eller marie.florqvist@farjestad.travsport.se

Publicerad den 25 november 2021.